Hej kochani, dłuższa przerwa, ale już jestem:)
Strasznie byłem rozbity podjadałem sobie ciepłego jedzonka, może i nie tak sporo, ale każdego dnia zwłaszcza wieczorową porą nie mogłem się powstrzymać i jakaś jajecznica, albo naleśniki skwierczały na patelni:)
Nie chodzi o to, że je jadłem, bo czasami daje się skusić na to czy na tamto i jak wiecie wcale już nie miałem z tego powodu wyrzutów sumienia. Wiecie jak ciężko pozbyć się starych nawyków żywieniowych, więc czasem sobie skubnąłem to, czy tamto, ale zawsze to było ,,pod kontrolą". Tym razem, niestety nie było szans się powstrzymać, każdego wieczora musiałem coś zjeść na ciepło i choćbym nie wiem jak mocno z tym walczył, zawsze kończyło się porażką.
Po kilku przegranych wieczorach postanowiłem nie walczyć wcale i poddałem się:)
Nadal znaczna większość mojego dziennego pożywienia była surowa (gł owoce), ale nie było mowy o zrobieniu soku, czy szejka, jeśli już zabierałem się za przygotowywanie jedzenia, to było to na ciepło:)
Pogłębiało to zły nastrój, złe samopoczucie, energia odpływała daleko, ale dobrze mi było w tym:)
Nie wiem jaki macie lub mięliście stosunek do alkoholu, ale ja piłem kiedyś dużo (albo i nawet trochę więcej) i mimo, że nie upijałem się często, tak mocno, mocno, to raz na jakiś czas lubiłem się skatować tak, żeby na drugi dzień mieć mega kaca.
Dzisiaj tak samo traktuję np pizze, jak chcę ,,uziemić", poczuć, że żyję wystarczy zamówić wielka wegetariańską przez telefon, a kolejne dwa dni mam kaca, który przypomina mi, że mam ciało, które podczas złego traktowania daje sobie przypomnieć o sobie!!!
Takie jakby rozmowy z ciałem według Ewci:)
Jak za długo zapominam o swoim ciele i jego znaczeniu, to samo prosi się o ,,kopa w ..." :), potem jest czas skruchy i przemyśleń. Ciało, umysł i dusz uniesione oczyszczaniem, po chwilowym kulinarnym zaniedbaniu znowu doceniają ten błogostan, który wcześniej nazywały codziennością i przestały go doceniać.
Jest to bardzo twórczy czas jak dla mnie i chyba nadal go potrzebuję:)
Za każdym razem jakieś stare ,,brudy" są usuwane razem ze świeżymi zanieczyszczeniami.
No, ale miało być o Oleju kokosowym.
Skupiam się na oleju kokosowym, gdyż kokos u mnie w Irlandii jest dość ciężko dostać, więc jestem zmuszony używać oleju kokosowego, ale ostatnio kokosa też znalazłem.
Problem był przy jego otwarciu, ale posłużyłem się starą niezawodną metoda i po prostu potraktowałem go młotkiem.
Nie opierał się długo :)
Do czego używam tego cudownego oleju??
Raczej do czego nie używam:)
Sam olej jest w postaci stałej, a nie płynnej jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni, ale wystarczy naprawdę 25-26 stopni i pięknie się rozpuszcza.
Dodaje go do sałatek, szejków, jogurtów orzechowych, generalnie do wszystkiego:)
Pewnego dnia postanowiłem pójść kawałek dalej z jego zastosowaniem i wysmarowałem się olejem kokosowym jak balsamem do siała.
Efekt????
WOW!!!!
Nigdy nie miałem tak dobrego balsamu, kremu do twarzy, ust, czy co jeszcze nim chcecie kremować :)
Jak dla mnie i dla mojego rodzaju cery REWELACJA!!!!!!
Wspaniale nawilża skórę, ale wcale jej nie przetłuszcza, długo by pisać słowa zachwytu sami spróbujcie!!!
Udało mi się namówić do stosowania oleju zamiast kremu min moją żonę i kilku znajomych i oni też z niedowierzaniem oddzwaniali do mnie, że przerosło to ich najśmielsze oczekiwania!!!
Mam nadzieję, że na waszą skórę podziała równie dobrze jak na moją i że dzięki temu kolejna chemia w waszym życiu zostanie wyeliminowana :)
A teraz trochę faktów, artykuł ten znalazłem już wcześniej na innej stronie i adres, który podam nie jest i tak właścicielem tego tekstu, ale ie mogę znaleźć oryginału, więc zadowolimy się tym:
http://zdrowie.helfy.pl/2008/08/krol-wsrod-olejkow-jedyny-w-swoim-rodzaju/
Kokos (Cocos Nucifera)
Twarz małpy
Naukowa, botaniczna nazwa kokosu to cocos nucifera. Dawni badacze hiszpańscy nazwali go “coco” co oznacza “twarz małpy”, ponieważ orzech kokosu ma trzy wgniecenia (oczy) na owłosionej powierzchni przypominającej właśnie głowę i twarz małpy. Nucifera znaczy “dźwigający orzechy”.
Kokos jest źródłem wielu witamin i dostarcza mnóstwo składników odżywczych w postaci orzecha, soku, mleka i oleju. Od pokoleń z powodzeniem spożywany jest na całym świecie. Na licznych wyspach kokos jest podstawowym komponentem diety dostarczającym większość składników, których potrzebuje nasz organizm.
Drzewo życia
Kokos jest bardzo pożywny i bogaty w błonnik oraz różnego rodzaju witaminy i minerały. Klasyfikuje się do jedzenia “funkcjonalnego” ponieważ spożywanie tego odżywczego orzecha jest bardzo korzystne dla zdrowia. Szczególne zainteresowanie dotyczy oleju kokosowego, ponieważ posiada o wiele większe właściwości lecznicze niż jakikolwiek inny olej spożywczy. Wśród Azjatów i mieszkańców Pacyfiku jest w bardzo dużym stopniu stosowany w medycynie tradycyjnej. Mieszkańcy wysp Pacyfiku postrzegają olej kokosowy jako lekarstwo na wszystkie choroby. Palma kokosowa zwana jest “drzewem życia” gdyż dzięki swym bezcennym orzechom stanowi niesamowitą wartość zarówno w dziedzinie żywienia jak i w medycynie. Zaledwie niedawno naukowcy odkryli sekret zadziwiającego, leczniczego działania kokosu.
Stosowanie kokosu w medycynie tradycyjnej
Na całym świecie kokos używany jest w leczeniu wielu różnych problemów zdrowotnych tj. wrzody, astma, łysienie, zapalenie oskrzeli, kontuzje, sińce, oparzenia, przeziębienia, zaparcia, kaszel, puchlina, czerwonka, ból ucha, gorączka, zapalenie dziąseł, rzeżączka, nieregularne lub bolesne miesiączki, żółtaczka, kamienie nerkowe, wszy, niedożywienie, mdłości, wysypka, świerzb, szkorbut, infekcje skóry, ból gardła, opuchlizna, kiła, ból zęba, gruźlica, guzy, dur brzuszny, owrzodzenia, rozstrój żołądka, osłabienie, zranienia…
Olej kokosowy - dlaczego król?
Wiadomo już, że dzięki błonnikowi i odżywczym składnikom orzech kokosowy dostarcza bardzo wielu korzyści dla zdrowia, lecz prawdziwym hitem, rewelacją, diamentem niezwykle wyróżniającym się na estradzie medycznej i zdrowego odżywiania jest właśnie on… - Olej kokosowy:)
Błędnie kiedyś myślano, że nie jest zdrowy ze względu na wysokonasyconą zawartość tłuszczu. Jednak, znany jest dziś z wyjątkowych właściwości zdrowotnych i dowiedziono, że tłuszcz oleju kokosowego jest unikalnym, jedynym, który całkowicie różni się od większości innych tłuszczów. Teraz odbiera długo opóźniające się uznanie za to, że stanowi zdrowe, odżywcze pożywienie.
Olej kokosowy jest opisywany jako “najzdrowszy olej na ziemi”. To dosyć mocno przyciągające uwagę stwierdzenie. Co sprawia, że olej kokosowy jest tak dobry? Co sprawia, że jest całkowicie inny od pozostałych olejów, zwłaszcza innych, nasyconych tłuszczów?
Różnicę stanowi molekuła tłuszczu. Wszystkie tłuszcze i oleje składają z molekuł zwanych kwasami tłuszczowymi. Są dwie metody klasyfikowania kwasów tłuszczowych. Pierwsza z nich jest dość powszechna, oparta jest na nasyceniu. Istnieją tłuszcze nasycone, tłuszcze jednonienasycone i tłuszcze wielonienasycone. Inny system klasyfikacji oparty jest na rozmiarze molekuł lub długości łańcucha węglowego z zawartym w każdym ogniwie kwasem tłuszczowym. Kwasy tłuszczowe składają się z długich łańcuchów z atomów węgla połączonych z atomami wodoru. W tym systemie wyróżnia się kwasy tłuszczowe krótkołańcuchowe (SCFA), kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe (MCFA) i kwasy tłuszczowe długołańcuchowe (LCFA). Olej kokosowy w przeważającym stopniu składa się z kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych (MCFA), również znanych jako trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT).
Znaczna Większość spożywanych tłuszczów czy olejów, nieważne czy nasyconych czy nienasyconych, pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego składa się z kwasów tłuszczowych długołańcuchowych (LCFA). Spośród spożywanych przez nas tłuszczów 98% stanowią kwasy tłuszczowe długołańcuchowe (LCFA).
Rozmiar kwasów tłuszczowych jest niezwykle ważny. Dlaczego? Dlatego, że nasze ciała reagują i metabolizują każdy kwas tłuszczowy inaczej w zależności od jego rozmiaru. Tak więc, fizjologiczne efekty MCFA zawartych w oleju kokosowym są znacznie inne od tych, które są wynikiem LCFA, o wiele częściej występujących w naszym pożywieniu. Nasycone kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym to w przeważającej większości kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe. Zarówno nasycone jak i nienasycone tłuszcze zawarte w różnym pożywieniu, m.in. mleku i roślinach (włącznie z większością wszystkich olejów roślinnych) składają się z LCFA.
MCFA bardzo różnią się od LCFA. Nie mają negatywnego skutku na cholesterol i pomagają w ochronie przeciw chorobom serca. MCFA obniża ryzyko miażdżycy tętnic i chorób serca. To przede wszystkim kwasom tłuszczowym średniołańcuchowym (MCFA) olej kokosowy zawdzięcza swoją wyjątkowość oraz wszechstronną pożyteczność.
Istnieje bardzo niewiele dobrych, dietetycznych źródeł kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych MCFA. Najlepszym źródłem bez wątpienia jest olej kokosowy, a poza nim również palmowy.
Stosowanie kokosu w medycynie współczesnej
We współczesnej medycynie stosowanie kokosu wykracza poza wyżej wymienione dolegliwości. Dowiedziono naukowo, że kokos w różnej postaci dostarcza wszechstronnych korzyści dla zdrowia. Badania na ten temat są publikowane w czasopismach medycznych, oto niektóre z nich:
- Zabija wirusy powodujące grypę, opryszczkę, odrę, żółtaczkę typu C, SARS, AIDS i inne choroby
- Zabija bakterie będące przyczyną wrzodów, zapalenia gardła, zapalenia dróg moczowych, ubytków oraz chorób dziąseł, zapalenia płuc, rzeżączki i innych chorób
- Zabija grzyby i drożdżaki powodujące kandydozę, grzybicę, min. stóp, pleśniawkę, pieluszkowe zapalenie skóry niemowląt i inne infekcje
- Usuwa lub zabija tasiemca, wszy, lamblię i inne pasożyty
- Stanowi źródło pożywnej, szybkiej energii
- Zwiększa energię i wytrzymałość oraz poprawia wydajność fizyczną i sportową
- Poprawia trawienie oraz wchłanianie innych składników pokarmowych, tj. witaminy, minerały oraz aminokwasy
- Polepsza wydzielanie insuliny i wykorzystanie glukozy we krwi
- Przynosi ulgę trzustce i systemowi enzymów uwalniając je od efektów od stresu
- Łagodzi symptomy związane z zapaleniem trzustki
- Pomaga uśmierzyć symptomy i redukuje ryzyko związane z cukrzycą
- Redukuje problemy związane ze złym wchłanianiem pokarmu i mukowiscydozą
- Poprawia wchłanianie wapnia i magnezu oraz wspomaga rozwój mocnych kości i zębów
- Chroni przed osteoporozą
- Zapobiega symptomom chorób pęcherzyka żółciowego oraz chorób Leśniowskiego-Crohna jelita grubego, zapalenia okrężnicy wrzodziejącej i owrzodzeń żołądka
- Poprawia trawienie oraz prace jelit
- Uśmierza ból oraz podrażnienie spowodowane hemoroidami
- Redukuje zapalenia
- Wspomaga leczenie i regenerację tkanek
- Podtrzymuje i wspomaga funkcje systemu obronnego organizmu
- Chroni ciało przed rakiem piersi, okrężnicy i in.
- Poprawia poziom cholesterolu zmniejszając ryzyko chorób serca
- Chroni przed miażdżycą tętnic
- Pomaga zapobiec chorobom przyzębia i próchnicy zębów
- Pełni funkcję ochronnego przeciwutleniacza
- Chroni ciało przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, które powodują przedwczesne starzenie i choroby zwyrodnieniowe
- Nie usuwa rezerw przeciwutleniaczy w przeciwieństwie do innych olejów
- Poprawia wykorzystanie funkcji podstawowych kwasów tłuszczowych i chroni je przed utlenieniem
- Usuwa symptomy związane z chronicznym zmęczeniem
- Uśmierza objawy łagodnego rozrostu stercza (powiększenia prostaty)
- Łagodzi napad padaczkowy
- Chroni przed chorobami nerek oraz pęcherza moczowego
- Rozpuszcza kamienie nerkowe
- Zapobiega chorobom wątroby
- Ma mniej kalorii niż wszystkie inne tłuszcze
- Wspomaga funkcje tarczycy
- Wspomaga utratę nadmiaru wagi polepszając metabolizm
- Jest używany przez organizm do produkcji energii, a nie do odkładania się w postaci tłuszczu jak w przypadku innych tłuszczów spożywczych
- zapobiega otyłości i problemom nadwagi
- Stosowany na zewnątrz chroni skórę przed infekcjami
- Łagodzi objawy związane z łuszczycą, zapaleniem skóry, egzemą
- Wspomaga naturalną, chemiczną równowagę skóry
- Zmiękcza skórę zapobiegając jej przesuszeniu oraz łuszczeniu się
- Zapobiega zmarszczkom, obwisłej skórze oraz plamkom na ciele
- Sprzyja zdrowemu wyglądowi skóry i włosów
- Dostarcza ochrony przed szkodliwymi skutkami ultrafioletowego promieniowania słonecznego
- Pomaga kontrolować łupież
- Nie wytwarza szkodliwych produktów ubocznych podczas gotowania w normalnej temperaturze, w przeciwieństwie do innych olejów roślinnych
- Nie ma szkodliwych czy dyskomfortowych skutków ubocznych
- Jest całkowicie nietoksyczny dla ludzi